Skip to main content

Dom koło Cedzyny z cennymi piwnicami z XVII w.

Szczegóły ogłoszenia:

 • Powierzchnia – 196.24 m² – powierzchnia domu, 800 m² – powierzchnia działki
 • Liczba pokoi – 3
 • Piętro – 1
 • Czynsz – –
 • Forma własności – pełna własność
 • Stan wykończenia – Do remontu
 • Miejsce parkingowe – –
 • Ogrzewanie – Paliwo stałe
 • Powierzchnie dodatkowe —
 • ID nieruchomości – 61/13955/ODS

Opis:

Biuro nieruchomości Family House ma przyjemność przedstawić Państwu ofertę:

Domu o szczególnej wartości historycznej jak i dogodnej lokalizacji dla każdego inwestora czy osoby prywatnej.

*Oferta zawiera opis techniczny domu oraz w drugiej części oferty tło historyczne lokalizacji domu oraz piwnic z XVII wieku !


Opis techniczny:

Na sprzedaż dom o pow. użytkowej ok. 112,05 m2 (całkowitej ok. 196,24 m2), zlokalizowany w Woli Kopcowej, gm. Masłów, na działce o pow. 800 m2. 

Dom wybudowany w latach 80.
Dla nieruchomości wykonano projekt przyłącza kanalizacji oraz wodociągu.
Budynek pomyślnie zalegalizowany na podstawie dokumentu z lipca 2022 r.
Działka w kształcie trapezu o wymiarach ok.: 26 (front) x 30 x 27 x 30 [m].

W skład pomieszczeń wchodzą:

PARTER:
– wiatrołap                4,62 m2,
– komunikacja          7,33 m2,
– salon                        25,45 m2,
– widna, osobna kuchnia      9,59 m2,
– łazienka                   2,26 m2;
– garaż                        33,54 m2 (w stanie surowym)

PODDASZE:
– komunikacja           7,07 m2 (po podłodze ok. 19,19 m2),
– sypialnia                  9,24 m2 (po podłodze ok. 11,24 m2),
– sypialnia                  12,12 m2 (po podłodze ok. 23,26 m2),
– pom. nad garażem          34, 62 m2 (do wykończenia, pomieszczenie w stanie surowym);

PODPIWNICZENIE: –  50,3 m2


Materiał konstrukcyjny:
– bloczki gazobeton.
Pokrycie dachu
– blacha.
Ogrzewanie piecem:
– na paliwa stałe. Okna drewniane.

Media:
– prąd – w budynku,
– woda – w budynku ze studni głębinowej, woda gminna w ulicy przy budynku;
– kanalizacja – w ulicy przy budynku, szambo na działce,
– gaz – brak.

Działka ogrodzona, płaska, w pierwszej linii zabudowy.

Nieruchomość zlokalizowana w spokojnej okolicy, z dala od głównych dróg. Pod domem znajduje się duża piwnica z XVII w., której część to pozostałości po dworku. ( idealne miejsce na saunę, miejsce na wina, miejsce pamięci itp ) Piwnica NIE podlega pod opiekę konserwatora zabytków.
Miejsce idealne dla osób ceniących sobie spokój i prywatność. Odległość od centrum miasta to ok. 9 km. W pobliżu szkoła podstawowa, kościół.

Dodatkowe informacje:

Otoczenie: działki zabudowane 
Ogrzewanie: centralne 
Kanalizacja: w ulicy 
Komunikacja publ.: autobus miejski 
Okna: DREWNIANE STARY TYP 
Balkon: jest 
Liczba balkonów: 

Zagosp. działki: częściowo zagospodarowana 
Ukształtowanie działki: płaska 
Kształt działki: trapez 
Rodzaj domu: wolnostojący 
Typ elewacji: styropian 

Pokrycie dachu: blacha 
Pozwolenie na użytkowanie: tak 
Powierzchnia użytkowa [m2]: 112,0500 
Stan budynku: do remontu 
Podpiwniczenie: tak 
Garaż: w bryle 
Ogrodzenie działki: siatka 
Rok budowy: 1980 
Liczba pokoi: 
Liczba sypialni: 

Podłogi pokoi: deski 
Ściany pokoi: malowane, boazeria 
Typ kuchni: jasna z oknem 
Rodzaj kuchni: oddzielna 
Powierzchnia kuchni [m2]: 9,59 
Podłoga kuchni: gres 
Typ łazienki: razem z wc 
Liczba łazienek: 
Glazura łazienki: glazura 
Podłoga łazienki: gres 
Wyposażenie łazienki: WC, umywalka, prysznic, kabina prysznicowa 
Ściany łazienki: glazura 

Opiekun oferty:
Kamil Mietelski
Biuro nieruchomości Family House 
Kielce ul.Warszawska 214/3
Tel: 606 539 353
Kontekst historyczny:

Dom dla konesera z historią w bardzo dobrej okolicy Kielc który został postawiony w miejscu dawnego zespołu dworskiego w którym mieszkał Stefan Żeromski.

Zachowane są oryginalne piwnice ze sklepieniami łukowymi z 1776r.

Budynek nie jest objęty nadzorem konserwatora zabytków.


                                                                                                                                  „Dom jest dla człowieka częścią jego istoty” – Stefan Żeromski


Zespół dworski w Woli Kopcowej (Kopciowej)

Dariusz Kalina


Duże kompleksy dóbr stołowych biskupa krakowskiego podzielone były na klucze. Wśród nich znajdował się klucz kielecki, w skład którego wchodziły wsie Wola Kopcowa, Brzezinki, Radkowice i na gruntach Domaszowic zorganizowany Nowy Folwark. W każdej tej miejscowości jako centrum pewnego organizmu gospodarczego, funkcjonować musiała siedziba administratora dwór, o określonym programie funkcjonalnym. Ciało to było zawsze pewnym skupiskiem osadniczym, skupionym wokół zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. W odróżnieniu od siedzib rezydencjonalnych możnych, były to formy pozbawione jakichkolwiek cech obronnych i w swojej skali skromne.

Zespół osadniczy klucza składał się z elementów powiązanych z gospodarką rolniczą i przemysłową. Jej skróconą dominantę stanowił nie dom pański, lecz skromny, zazwyczaj drewniany dwór folwarczny2. Odwrócony tu został jakoby program wiejskiej siedziby pańskiej. Warunek gospodarki klucza nadawał siedzibie takiej użytkowy charakter. Skala takich zespołów zależna była od możliwości finansowych zorganizowanych wokół nich dóbr. Bazę źródłową tematu tworzą powstałe w 1788 roku inwentarz klucza kieleckiego3, lustracja wszelkich dóbr królewskich w województwie sandomierskim z 1784, oraz akta Dyrekcji Ubezpieczeń 5.

Wola Kopcowa vel Kopciowa – wieś w pobliżu Kielc, od których oddziela ją Grzbiet Szydłówkowski, skąd roztacza się rozległy widok na zachodni kraniec Doliny Kielecko-Łagowskiej. Nieopodal strumyka przecinającego wieś, w miejscu gdzie dawniej krzyżowały się szlaki turystyczne, na kulminacji wzgórza istniał do 1951 roku dwór, w tradycji określany jako myśliwski. Dwór ten nie budził zainteresowania badaczy, z zapomnienia wyrwał go w swych Dziennikach Stefan Żeromski, którego ojciec dzierżawił ten majątek w latach 1865-18686.

Z kolei Rawita – Witanowski w swej monografii powiatu chęcińskiego, pisanej w latach 1897-1903, zamieścił lakoniczną wzmiankę o myśliwskim dworze biskupów krakowskich w Woli Kopcowej. Uzupełnia go niezwykle cenny rysunek Olszewskiego, przedstawiający parterowy, alkierzowy dwór, kryty gontem, z lukarną na poddaszu7.

W 1995 roku mieszkaniec Woli Kopcowej p. Okrajek nabywszy działkę budowlaną na terenie wsi odkrył w wnętrzu ziemi sklepione piwnice, na której wznosi się obecnie jego dom mieszkalny. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że były to pozostałości wzmiankowanego dworu.

W świetle zgromadzonego materiału dwór w Woli Kopcowej w istocie związany był z folwarkiem Cedzyna8. Obie wsie graniczące ze sobą wchodziły w skład dóbr biskupstwa krakowskiego. Z nich wyodrębniony został folwark z ośrodkiem w Cedzynie, w skład którego pod koniec XVIII stulecia wchodziły wsie: Cedzyna, Radlin, Leszczyny, Dąbrowa. Z niejasnych powodów dwór cedzyński pobudowano na gruntach wsi Wola Kopcowa, a podobna sytuacja miała miejsce w Domaszowicach, gdzie dwór pobudowano w Nowym Folwarku9.

Wieś Cedzyna położona jest kilka kilometrów od Kielc w kierunku wschodnim, graniczy z Leszczynami, Radlinem i Wolą Kopcową, którą jedynie obsługiwała parafia w Kielcach. W XVIII wieku znajdowały się tu: most na Lubrzance, karczma, kuźnica i folwark. W skład zespołu folwarcznego wchodziły : budynek mieszkalny, spichlerzyk, gumno z chlewikiem, stodołą, dwie obórki, wozownia, stajenka i kuźnica10.

Według opisu z 1789 roku, fundatorem dworu w Woli Kopcowej jak i w Radlinie, Masłowie, Brzezinkach i Nowym Folwarku był biskup krakowski Kajetan Sołtyk w latach 1776-177811.

Budynek mieszkalny, dwór cedzyński na gruntach Woli Kopcowej zbudowany, miał rzut prostokąta o wym. 32 na 24 łokcie, z dwoma alkierzami o wym. 12 na 8 łokci, z drzewa pod topór ciosany12. Położony był na osi północ-południe na kulminacji wzgórza , którego stok opada w kierunku strumienia. Od strony północnej towarzyszył mu spichlerzyk. Z prawej strony, patrząc na południe znajdowały się zabudowania gumna. W odległości około 200 kroków na wprost znajdował się staw, nad którym pracowała mechaniczna kuźnica i piec dymarski. Nad groblą znajdował się młyn zwany Maj, nieopodal karczma13.

Według planu z 1849-1864 we wnętrzu znajdowało się 12 lokalności w dwóch traktach, odwróconych w stosunku do siebie. Wejście poprzedzał ganek na dwóch słupach z daszkiem gontowym 14 . Po przejściu sieni w której powała i podłoga z drzewa, wchodziło się na wprost , za przepierzeniem do kuchni. W niej znajdował się piec o dwóch czeluściach z kominem na sztagach gliną wylepionym, po wierzchu murowanym z cegły, oraz schody prowadzące na poddasze. Po lewej od wejścia, ulokowała się część mieszkalna zwana rezydencja dla dzierżawcy. Po przejściu do pomieszczenia, w którym kominek kapiasty z blachą i korbą żelazną, piec kaflowy biały, o dwóch oknach, drzwi prowadziły do pokoju o jednym oknie, w którym kraty żelazne. Dalej drzwi prowadziły do przedsionka o jednym oknie, pod którym ówcześnie zaczęto wybierać piwnicę, częściowo już zamurowaną. Dalej drzwi prowadziły do alkierza o jednym oknie z szyb okrągłych w ołów. Z niego prowadziło wyjście na zewnątrz w kierunku drewnianego spichlerza. Stronę przeciwną dworu zajmowała izba czeladna z kominem kapiastym i piecem chlebowym z cegły, około którego stały ławy. Wnętrze oświetlały dwa okna, pod nimi ława z drewna jodłowego długa. Z niej w bok wchodziło się do komory o jednym oknie z szyb okrągłych, inne drzwi prowadziły do kuchni. Przestrzeń między alkierzami ocieniał daszek na słupach drewnianych. W rogu alkierza było locus secreti.

Następnym elementem zespołu był spichlerzyk z drzewa okrągłego pod topór, zbudowany razem z dworem, tj. w 1776 roku. Wejście poprzedzała wystawa z obdylowaniem, wewnątrz było jedno pomieszczenie o dwóch oknach, w powale wejście na poddasze. Całość krył gont.

Na wschód od dworu znajdowała się część gospodarcza zespołu czyli gumno. Prowadziły doń podwójne wrota a całość była oparkaniona. Od strony strumienia stał niewielki chlew, stodoła o dwóch bojowiskach, także z inicjatywy Sołtyka w 1776 roku, oba obiekty z drzewa okrągłego, kryte słomą. Nieopodal stała karczma i przystawione doń dwie obory, między nimi wozownia i stajenkę, a wszystko pod jednym dachem, kryte gontem z drzewa okrągłego.

Staw gromadził wodę dla mechanicznej kuźnicy o dwóch wałach, również fundacji biskupa Sołtyka w 1776 roku. Był to budynek z drewna, kryty gontem o jednej lokalności, w której znajdował się piec do wykowania. Miechy i młot poruszane były przez dwa wały. Obok stał murowany piec dymarski.

Zakład ten obsługiwało 3 kowali od młota mechanicznego oraz jeden ręczny, trzech dymiarzy, wszyscy mieszkańcy Woli Kopcowej.

W świetle przedstawionego materiału objawia się nie mający nic wspólnego z myślistwem zespół folwarku cedzyńskiego, złożony z części mieszkalnej administratora folwarku-alkierzowego, parterowego dworu, oraz części gospodarczej. Nie wiadomo kiedy dwór zaczęto etapami przebudowywać na obiekt murowany. Na planie Dyrekcji Ubezpieczeń z lat 1849-1864 jeden z alkierzy został już zmurowany15. Rozebrany w 1951 roku budynek był częścią pod-piwniczony kolebką, murowany z cegły. Wejście paradne po kamiennych schodach z takąż balustradą znajdowało się od wschodu. Wewnątrz było razem dwanaście pomieszczeń, do których w sumie prowadziło trzy wejścia16.

Identyczny zespół znajdował się w Brzezinkach , również fundacji Kajetana Sołtyka z 1777 roku. W skład niego wchodziły analogicznie: dwór, stodoła, obórka, stajnia, spichlerzyk, kuźnica, dymarka, młyn 17 . Gdyby przyjąć iż dwory te budowała ta sama strzecha, proces budowy trwać mógł jeden rok. Kolejny dwór zwany Nowy Folwark , na gruntach Domaszowic, tuż przy trasie do Opatowa przedstawiał się analogicznie. Pozbawiony był jedynie kuźnicy i młyna. Dwory w Radlinie i Masłowie 18 budowane były z inicjatywy tegoż biskupa krakowskiego, według identycznego modelu, w okresie około 10 lat. O wiele skromniejszy program miał dworek w Leszczynach , który stał na przeciw kościoła, bez towarzyszącej zabudowy, prawdopodobnie o kilku lokalnościach 19 .

Architektura modelu dworów fundacji Biskupa Kajetana Sołtyka ma proweniencję XVII stulecia. W Podzamczu Chęcińskim po ok.1607 roku, z inicjatywy ówczesnego starosty chęcińskiego, zbudowany został parterowy, wówczas alkierzowy dwór, murowany z kamienia, kryty słomą, z gospodarskim zapleczem20. Podobnych dworów znaleźć można więcej na terenie dawnego województwa sandomierskiego. Ich forma się nie zdezaktualizowała i w ciągu XVIII stulecia, spełniając widać wymagania epoki. Odmiennością akcji budowlanej biskupa Sołtyka była ich realizacja w drewnie, podyktowana zapewne ilością inwestycji, dostępnością materiału i zamierzonego ich wykorzystywania jako centra zorganizowanych folwarków. Dlatego dostrzec w nich możemy przede wszystkim program użytkowości, a wystrój zewnętrzny jedynie formą alkierzowego dworu zaświadczać miał o pańskości właściciela jak i dzierżawcy, Stawiane na wzgórzu albo przy trakcie były dominantą okolicy.

Dla pracowników wspomnianej kowalichy – wybudowano potem drewnianą kaplice p.w. św. Józefa Robotnika z inicjatywy ks. Ćwiklińskiego.

Przypisy

1. A. Miłobędzki, Architektura rezydencjonalna historycznej Małopolski. Materiały Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Łańcut 1982, s. 7-17.

2. L. Kajzer, Grodziska sarmackie. Wstęp do problematyki badawczej, [w:] Słowiańszczyzna w Europie Średniowiecznej, pod red. Z. Kurnatowskiej, Wrocław 1996, s.182.

3. Inwentarz dóbr po duchowieństwie krakowskim, 1788, klucz kielecki, AGAD, LVI sygnatura Z 3. k. 2-21.

4. Lustracje starostw i wszelkich dóbr królewskich w woj. i pow. sandomierskim 1789, AGAD XLVI 39. k.119-121.

5. Akta Dyrekcji Ubezpieczeń, WAP Kielce, 148, k. 43.

6. S.Żeromski, Dzienniki, Warszawa 1953, t. I, s. 44

7. M. Rawita-Witanowski, Powiat Chęciński,1897-1907. Biblioteka PAN syg.137

8. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów Słowiańskich, Warszawa 1893, t. 13, s. 787.

9. Lustracja 1789, AGAD XLVI 39, k.119.

10. Ibidem.

11. Ibidem.

12. Akta Dyrekcji Ubezpieczeń WAP Kielce, sygn. 148, k. 43.

13. S. Żeromski, Dzienniki, t. I, s. 424

14. AGAD, XLVI sygn. 39, k.119-120

15. DU , WAP Kielce, sygn. 148, k. 43.

16. Z informacji mieszkańca wsi, pamiętającego czasy istnienia dworu.

17. Ibidem

18. AGAD, XLVI 39, k. 128 i nn.

19. Ibidem, k. 122.

20. AP w Krakowie. Zbiory na Wawelu. Archiwum Sanguszków ze Sławuty, sygn. 577,

Opiekun oferty:
Kamil Mietelski
Biuro nieruchomości Family House 
Kielce ul.Warszawska 214/3
Tel: 606 539 353

Informacje dodatkowe

Rynek
Wtórny
Typ ogłoszeniodawcy
biuro nieruchomości
Rok budowy
1980
Rodzaj zabudowy
Winda
Media
Prąd
Zabezpieczenia
Wyposażenie
Materiał budynku
Gazobeton
Informacje dodatkowe

Formularz kontaktowy

  *Pole wymagane

  Twój agent

  Kamil Mietelski

  Doradca ds. nieruchomości

  Lokalizacja

  Wola Kopcowa, ul. Antoniego Lenartowicza

  Nieruchomość znajduje się w zaznaczonym obszarze mapy. Niestety ogłoszeniodawca nie wskazał dokładnego adresu.

  Więcej ofert od agenta: